Projekty pro město je název pro chebský participativní rozpočet. Ten umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji své obce. Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu, odborná komise vybere projekty, které vznikly z podnětů občanů a  občané budou moci následně o těchto projektech hlasovat. Město na tyto projekty pro rok 2024/25 vyčlení 6 000 000 Kč.

 

Harmonogram příprav a Pravidla participace občanů na tvorbě rozpočtu města Chebu

HARMONOGRAM příprav participace pro rok 2024/2025

Přípravu lze rozdělit do pěti základních kroků, resp. etap. Níže je uveden navržený časový harmonogram s hlavními body, které označují odpovídající postup přípravy a realizace participace občanů na rozpočtu města Chebu.

1. Stanovení pravidel a detailní podoby postupu tvorby Participace

2. Informování a motivace občanů

3. Předložení projektů občanům k hlasování

4. Hlasování

5. Vyhodnocení výsledků, začlenění do rozpočtu příslušných odborů MěÚ

 

PRAVIDLA PARTICIPACE 2024/25

Pravidla participace občanů na rozpočtu města Chebu vyhlašuje Zastupitelstvo města Chebu.

1. Obecná pravidla

2. Pravidla pro výběr projektů

3. Pravidla pro postup posouzení realizovatelnosti projektu

4. Pravidla pro hlasování

5. Pravidla pro zpracování výsledků

 

6. Informace o výsledcích hlasování a následné realizaci projektů v orgánech města

 

Participativní rozpočet v kostce

Participativní rozpočtování není ve světě žádná novinka. Používá se dnes v tisících obcí, měst, krajů, států i menších komunit po celém světě. V roce 1989 ho poprvé začali využívat v Brazílii ve městě Porto Alegre jako nástroj pro efektivní určení hlavních priorit pro rozpočet Tento postup pro rozhodování se následně ujal jak v jižní Americe, tak ve zbytku světa. Podporují ho významné instituce jako Spojené národy nebo Světová banka jako efektivní nástroj participace.

Participativní rozpočtování se rozšířilo i do Evropy. Využívají ho od západu na východ. Tradičně silný je ve Španělsku a Portugalsku, ale využívají ho také města v dalších evropských zemích.  Naši polští sousedé jej dokonce zavádí legislativně. U nás se tento nástroj občanské participace stává více a více populární. Mapa participativního rozpočtování ukazuje neustále se zvětšujícího počtu zapojených měst v České republice.

Cílem participativního rozpočtu není jen přerozdělit určité množství peněz, nejde tedy o nově pojmenovaný grantový systém. Smyslem participativního rozpočtu je vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, ukázat lidem, jaké jsou možnosti obce i jak se mohou na tvoření města podílet, ale naučit radnice způsobu, jak občanům naslouchat a jak s nimi efektivně a konstruktivně komunikovat. Důležitou součástí participativního rozpočtu jsou veřejná setkání a debaty o návrzích, na nichž mohou vzniknout nové mezisousedské vztahy i příjemná konstruktivní atmosféra v obci.